Korraldaja: Avatud Talude Seltsing koostöös reisibüroo Mere-ga
Kes osalesid: reisist võtsid osa avatud talude päeva Ehtne märgikandjatest talud, koordinaatorid ning arendusorganisatsioonide esindajad Saaremaalt.
Ahvenamaal peetakse septembri lõpus Lõikusfestivali, mis sarnaneb meie Avatud talude päevale juulis. Lõikusfestival kestab reedest kuni pühapäevani kolmel päeval ning punase õuna viit juhatab külalist avatud taludesse, pop-up ettevõtmistesse või restoranidesse – kokku 50 avatud paika üle saarestiku.
Tänavu 21. korda peetud üritusel on oma veebileht, kus kirjas info avatud ettevõtete kohta, peamised tõmbenumbrid ja kaart.
Mis on erinev ? Meie Avatud talude päeval eeldame vahetut suhtlemist pererahvaga ja infot talu elu-olu kohta. Ahvenamaa Lõikusfestivalil on tegemist enamasti nö väikeste taluturgudega, kus vähem või rohkem müügilaudu õuedesse üles seatud, koduloomad , vanad masinad ja väike õdus kohvik taluõues kuuluvad asja juurde. Talupere oli küll kõikides külastuskohtades olemas ja aktiivselt tegutsemas aga nad ei toonud ennast esile.
Mida õppisime?
Avatud Talusid ühendavaks elemendiks olid õunad, suured heinapallid ning tormilatern. Selline korduvus kujunduselementidest tekitas kena sidususe kõikide osavõtjate vahel. Et Avatud Talude päeval osaleda, peab talu igal aastal välja mõtlema midagi uut. Olgu siis selleks lastele suunatud tegevus, traktoritakso käivitamine või uus toode talupoes :).
Ürituse võrgustiku koordineerimiseks ja turunduseks on loodud katusMTÜ, kus liikmete arv on muljetavaldav- üle 600 :). Igal kevadel ja sügisel saavad talud kokku ja arutavad, mida veelgi paremaks muuta. Osavõtt koosolekust on kohustuslik 🙂
MTÜ-s on kolm inimest kes tegelevad kevad ja sügisürituse (Skördefest) organiseerimisega. Kogu ürituse kasv on meile samuti eeskujuks- alustati 2005 taluturu ja kümnekonna avatud taludega. Külastajate arv oli ühene Saaremaaga 2018 – 10 000 külastajat.
2017 külastas festivali juba 100 000 inimest, keskmiselt iga talu 7000 inimest ning maapiirkonda jäetav summa oli arvestuslikult 1,2 milj. euroni.
Kust tuleb ürituste rahastus? 50% avalik raha, 10% tasuvad liikmed, 20% sponsorid ja 20% osalevad talud. Liitunud talud tasusid sissemaksuna 400-500 eur, läbi ürituse passide müügi (soodustused) jagatakse 25% tulust taludele tagasi.
Ah jaa, plastik nõusid ei tohi üritusel kasutada. Roheline mõtlemine kinnistab kõikides head tunnet ja usku puhtast toidust . Nägime küll mõnes kohas libastumist antud reeglist 🙂
Mis meeldis ja mida üle tuua Saaremaale?
- Meeldis mõte, et iga talu teeb midagi uut igal aastal. Lihtsus ja käepäraste vahendite hea ärakasutamine. Särasilmne tegutsemine, koostöö naabritega.
- Meeldis, et võrgustikuvliikmed pidasid kinni kokkuleppest- märgistada kohad kolme kohustuskiku elemendiga. Seda võiks siingi teha.Parkimise organiseerimine oli hea. Samuti trükised ja soodustused.
- Minule meeldis Ahvenamaal kogu ürituse nautimine, kulgemine ühest kohast teise 🙂
- Minu arvates on väga mõistlik tuua üle nende organisatoorne korraldus ja kogemus koostöö korraldamisel erinevate struktuuridega. Eriti oluline on panna tähele seda, kuidas töötas ühtne märgisüsteem ja asjaolu, et kõik osapooled seda ka jälgisid. Mind kõnetas väga asjaolu, et kõik ettevõtjad ja seotud organisatsioonid olid kokku leppinud ühistes eesmärkides ja tegutsesid sellele vastavalt.
- Saaremaal võiks hoogsamalt nendel päevadel bussireisi mitmesse kanti korraldada. Samuti võiks teha nn. passi, kuhu saab märkida läbi käidud talud ja siis osavõtjate vahel loosida välja kas SPA pileteid, teatripileteid jm. Kõnetas see, kui ägedalt ja kaunilt olid kujundatud müügiplatsid-talud. Oli tunda, et külalisi oodati!
- Saaremaal võiks kaaluda ka 3-päevast üritust. Rohke ettevalmistus tasub siis ennast paremini ära. Saaremaal saaks ka talud rohkem koos tegustema panna. Selleks on vaja inimesed kokku tuua. Mõned ühised üritused (reis oli hea algatus) ja inimesed hakkavad rohkem suhtlema. Talude külastaja on ikkagi klient ja mida rohkem oled läbi mõelnud tema vajadused, seda parem tulemus mõlema osapoole jaoks.
- Hea mõte on avada mitu kõrvutiasetsevat talu. Nii on huvi külastuskoha vastu suurem ning talus viibimise aeg pikem ning ühiselt väljamõeldud tegevused sisukamad. Traktoritakso peaks küll meil ka käivitama!
Pikemalt võib Ahevnamaa lõikusfestivali külastusest lugeda Margit Kirsipuu poolt kirjapandud loost
REISIAMPSUD #16: MARGIT KIRSIPUU & AHVENAMAA SIIT.
Ülevaade Hiidlaste Koostöökogu loost “Avatud Talude Päev Ahevenamaa moodi” kodulehelt
Andrus Viil-i pildigaleriid vaata meie kulgemisest vaata siit